ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 14.05.2017

“Çaycuma’nın FETÖ ile İmtihanı”

Son yirmi beş yılda Çaycuma Kaymakamı olarak görev yapanlardan; İsmail Kaygısız ve Sinan İnaltekin, FETÖ bağlantılı olarak devlet memurluğundan ihraç edilirken, Cevdet Can ve Musa Işın gündem oluşturmayı sürdürüyor.

Çaycuma Sanat olarak ilçemizin son yirmi beş yılına bir göz atalım dedik. Eksileri artılarıyla aşağıdaki tablo çıktı.

...

Son yirmi beş yılda Çaycuma’da görev yapan kaymakamların sıralaması şöyle;

1992-1997; Hüseyin KULÖZÜ, 1997-1998; Cevdet CAN, 1998-2001; Süleyman DENİZ, 2001-2006; Musa IŞIN, 2006-2009; İsmail KAYGISIZ, 2009-2014; Hasan YAMAN, 2011; Sinan İNALTEKİN, 2014; Serkan KEÇELİ.

...

Çaycuma’da beş yıl görev yapan ve şimdilerde İzmir Güzelbahçe Kaymakamlığı görevini yapan Hüseyin Kulözü’nün ardından Çaycuma Kaymakamlığına atanan Cevdet Can dönemi ilçemiz için toplumsal ve siyasal sorunların başladığı dönemdir.

Cevdet Can dönemi:

Bugünlerde basına bizce şaşırtıcı olmayan haberleriyle yansıyan Cevdet Can, 1997’da atandığı Çaycuma’dan bir yıl görev yaptı. Görev süresi dolmadan merkeze alındı. Şimdilerde Tokat Valiliğini yürütmektedir.

Cevdet Can’ın iki oğlu vardır. Büyük oğlunun adı; Fethullah, küçük oğlunun adı; Gülen’dir.

2 Eylül 2016 tarihinde Çaycuma Belediye Meclisince oy birliğiyle kendisine Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul Bahçeşehir Kaymakamlığı döneminde, Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen tarafından ziyaret edildi. Görüşmelerde bulundu.

Tokat Valiliği görevine atandığında Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı tarafından telefonla aranarak kutlandı.

Çaycuma’da görev yaptığı dönemde tartışmalara neden olan birçok sosyal ve siyasal konuda hareket alanını geniş tutan Cevdet Can, sivil toplum örgütleriyle yakın ilişki içinde olarak yer aldı. Ancak özellikle dinci yapılanmalara sessiz kalarak bu geniş yelpaze görüntüsünün faturasını şehrimizin geleceğine ödetti.

Dönemin siyasi hareketleri sonucunda görevden alınması hiç de şaşırtıcı olmadı. Ülkenin Cemaat Yapılanmasına sürüklendiği süreç, Cevdet Can’ın tıkanan yolunu açtı ve bugünlere getirdi.

 

Süleyman Deniz dönemi;

Cevdet Canın ardında Çaycuma Kaymakamlığına atanan Süleyman Deniz, 1998-2001 yılları arasında dört yıl görev yaptı.

Süleyman Deniz dönemi, Çaycuma’nın bir süre soluklanma dönemi oldu diyebiliriz. Önceki dönemde gerilen toplumsal ilişkiler normale döndü ve belirli bir rahatlama yaşandı.

Kültür, Sanat, Eğitim ve Spora verdiği önemle dikkatleri çeken Süleyman Deniz, Çaycuma’nın ekonomik olarak yapılanması konusunda da etkin görevler yaptı.

Musa Işın

Hiç kuşkusuz Çaycuma tarihinde en çok tartışılan kaymakamdır Musa Işın. İçine kapanık, iletişimden uzak kişilik yapısıyla toplumun bir yanına hep uzak, diğer yanıyla içli dışlı olmuştur. Işın, Çaycuma’daki kutuplaşmanın tetikleyicisi olmuştur.

2001-2006 arasında beş yıl görev yaptığı dönem, Cemaat Örgütlenmesi başta olmak üzere dinci yapıların kök saldığı bir dönem olarak Çaycuma’yı etkilemiştir.

Işın dönemi, şehrimiz tarihinde onarımı güç hasarlar bırakarak bittiğinde birçok soruyu da ardında bırakmıştır. İnternet arama motorlarına adını tıkladığınızda, doğa katliamlarından “Çaycumalılar tembeldir!” sözüne kadar birçok alt başlığa rastlarsınız.

Türk İdareciler Derneği’nce, 2003 Yılının Başarılı Mülki İdare Amiri seçilerek ödüllendirilmiştir.

Zaman Gazetesi abonesi olan Musa Işın, bu gazetenin devlet kurumlarına abone edilmesi sürecinin de içindedir. 17-25 Aralık olarak kodlandırılan dönem sonrasında çark ederek iktidara yakın duran ve izleyen süreçte sesini ve tavrını yükselterek yürüyen Musa Işın, en son Ağrı Valiliğine kadar yükselmiş bulunuyor.

Başta eski Çaycuma belediye Başkanı Mithat Gülşen olmak üzere, diğer sivil toplum örgütü yöneticilerince görev yaptığı yerlerde defalarca ziyaret edilmiştir.

 2 Eylül 2016 tarihinde Çaycuma Belediye Meclisince oy birliğiyle kendisine Fahri Hemşehrilik Beratı verilmesi kararlaştırıldı. Çaycuma’yı ziyaretinde de kendisine verildi.

Musa Işın’ın bundan sonraki serüvenini hep birlikte göreceğiz...

İsmail Kaygısız

2006-2009 yılları arasında dört yıl Çaycuma Kaymakamlığı yapan İsmail Kaygısız, Musa Işın dönemi sonrası bir rahatlama dönemi gibi görüldü. Kaygısız, Işın’ın aksine daha kontrollü, daha tartışmalardan uzak bir yöneticilik sergiledi.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası, 19 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü operasyonu kapsamında Denizli Vali Yardımcısıyken devlet memurluğundan ihraç edildi.

Kaygısız dönemi, Çaycuma’da cemaat örgütlenmesinin hiçbir engelle karşılaşmadan yükseldiği dönemdir.

Hasan YAMAN

2009-2014 yılları arasında beş yıl Çaycuma Kaymakamlığı yapan Hasan Yaman, deyim yerindeyse kendinden öncekilerin devamı olmanın ötesine geçemedi. Her ne kadar toplumsal kutuplaşma ve gerici yapılanma karşısında durmaya çalıştıysa da var olan iktidar ve Çaycuma’da palazlanan cemaat yapılanması karşısında yapabilecekleri sınırlıydı.

Devlet protokolü dışında pek görünmeyen Yaman, belki de çok verimli olabileceği kaymakamlık dönemini koşullara ayak uydurmak zorunluluğu nedeniyle etkisiz olarak bitirdi.

Sinan İnaltekin

Kaymakam Hasan Yaman’ın askere gittiği dönemde geçici olarak Çaycuma Kaymakamlığına görevlendirilen Sinan İnaltekin, yaptıkları ve FETÖ bağlantısı nedeniyle adından en çok söz edilmesi gereken kişidir.

Görev yaptığı kısa süre içinde, Çaycuma’daki Fethullah Gülen Cemaati yandaşlarıyla yürüttüğü iletişim her şeyin açığa çıkmasını da sağladı diyebiliriz.

Dönemin Çaycuma Milli Eğitim Müdürü Dursun Şen ve o dönem Eğitim Bir Sen Başkanlığını yapan İhsan Günay başta olmak üzere, AKP’li Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen şimdilerde Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün önemli şube müdürlüklerinde bulunanlarla içli dışlılığı sokaklara yansıyan İnaltekin, Geçici görevle kısa bir süre Çaycuma'da görev yapmış olmasına karşın 2011 Haziran ayı başında (okullarda yapılacak olan rotasyona tabii Müdür, Müdür Yardımcısı ve Müdür Başyardımcısı atamaları öncesinde) giderayak çok sayıda kişiye mevzuata aykırı biçimde Başarı Belgesi vermişti.

FETÖ olarak kodlanan Fethullah Gülen Cemaati’nin devlet içindeki yapılanmasının Çaycuma’ya yansıyan en belirgin yüzü Sinan İnaltekin, FET֒nün 15 Temmuz darbe kalkışması ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Eldivan İlçesi Kaymakamıyken, İçişleri Bakanlığı’nca 1 Eylül 2016 tarihinde devlet memurluğundan ihraç edilerek görevden uzaklaştırıldı.

Serkan Keçeli

2014 yılında Çaycuma Kaymakamlığına atanan Serkan Keçeli halen görevini sürdürmektedir. Dönemine ilişkin değerlendirmeyi görevi bittiğinde yapmak daha nesnel olacaktır.

Kaynaklar:

http://www.diken.com.tr/ogullarinin-adi-fethullah-ve-gulen-olan-vali-akpli-eski-vekili-isyan-ettirdi-nasil-hala-gorevde/

http://www.tokat.gov.tr/can-dan-yaklasimlar

http://www.yenierdekgazetesi.com/haber/erdek-eski-kaymakami-ismail-kaygisiz-gorevden-alindi-22179.html

http://www.ensonhaber.com/agri-valisinden-fetonun-elebasina-salvolar-2016-08-01.html

http://www.ulusalekonomi.com/vali-musa-isin-cocuklarimizi-peygamber-ahlaki-ile-yetistirelim-n173285/

http://www.hurriyet.com.tr/eldivan-kaymakami-feto-sorusturmasinda-aciga-a-40213721

http://www.pusulagazetesi.com.tr/arsiv_33909/gulsen-caycuma-eski-kaymakami-inaltekin-in-nikahina-katildi/

http://www.caycuma.org/haberoku.asp?id=4818

http://www.pusulagazetesi.com.tr/arsiv_33258/gulsen-kaymakam-can-ile-baskan-uysal-i-ziyaret-etti/ 

 

Bu yazı  3676 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş